Biblioteka ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie

Czytam w podróży...

Herberta

Czytam w podróży... Herberta

„ Dokąd płynie Dionizos przez morze czerwone jak wino
ku jakim wyspom wędruje pod żaglem winorośli
śpi i nic nie wie więc my także nie wiemy
dokąd płynie z prądami bukowa łódź lotna”

6. kwietnia, po raz czwarty uczniowie ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie zaangażowali się
w ogólnopolską akcję „Czytam w podróży… Herberta”. To projekt Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół, którego celem jest upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, jak również szeroka popularyzacja czytelnictwa.
Inicjatorem akcji w naszym środowisku była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Solidnie przygotowaliśmy się do wydarzenia – w szkole opracowaliśmy i wyeksponowaliśmy informację o akcji wraz z notą biograficzną. Wybraliśmy i wydrukowaliśmy najpiękniejsze (naszym zdaniem ) wiersze Herberta a następnie udostępniliśmy w strategicznych miejscach w szkole. Lekcje przeprowadzone przez nauczycieli języka polskiego pozwoliły na nowo odkryć sens zawarty w „ Przesłaniu Pana Cogito”.

Jednak największym wyzwaniem okazało się spotkanie „twarzą w twarz” z mieszkańcami miasta. Nasi rozmówcy ( niemal wszyscy) chętnie przyjęli wręczane im zakładki – symbol akcji, obiecali też zachęcić swoich bliskich, znajomych do czytania Herberta. Byliśmy odbiorcami częstego komunikatu: Mało czytamy! Wiemy, że dzięki czytelniczej akcji, zabraliśmy Herberta (różnymi środkami transportu) w najbliższe zakątki miasta jak i odległe miejscowości naszego powiatu. 

Do zobaczenia za rok – uczniowie: Karolina Sawczuk, Izabela Krzesiak, Magda Dedera, Milena Kozłowska, Żuliana Chudzik, Natalia Pęcherz, Oliwia Grzeszczuk, Krystian Lemiński, Krzysztof Kowalczuk, Leopold Matejczuk , Kacper Ochrymiuk, (opiekun: p. H. Karpiuk)