Biblioteka ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie

Spotkanie

z Wilkiem Morskim

Spotkanie z Wilkiem Morskim

W ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie zorganizowane zostało spotkanie z panem Ziemowitem Barańskim – jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, który na morzu spędził ponad pół wieku. Inicjatorem wydarzenia był pan Aldon Dzięcioł – autor książki o kapitanie pt. „Morska odyseja kapitana Ziemowita Barańskiego”. Była to niecodzienna okazja do bezpośredniego spotkania młodzieży, nauczycieli i zaproszonych gości zarówno z autorem książki, jak i jej bohaterem.

Opowieść kapitana Barańskiego, który odbył ponad 100 morskich rejsów, przepłynął 220 tysięcy mil morskich, odwiedził 700 portów, poruszyła wyobraźnię słuchaczy. Swoje opowieści kapitan zobrazował ciekawym materiałem fotograficznym przedstawiającym m.in. egzotykę fauny i flory różnych zakątków ziemi, trasę podróży szlakiem Krzysztofa Kolumba, czy widoki wysp Małych Antyli. Stanowiło to nietypową, ale jak podkreślali uczniowie, inspirującą lekcję geografii. W trakcie spotkania młodzież zadawała wiele pytań dotyczących m.in. żeglarskich pasji kapitana, jego morskich przygód, zwyczajów panujących wśród żeglarzy, niebezpieczeństw, z którymi spotkał się w czasie licznych rejsów, czy zwykłego, codziennego życia wilka morskiego. Uczniowie byli też zainteresowani sposobem zdobywania stopni żeglarskich.

W spotkaniu wzięło udział ok. 80. uczniów klas pierwszych i drugich liceum ogólnokształcącego i technikum.

Autor książki pan Aldon Dzięcioł opowiedział o kulisach jej powstawania. Materiał do tej pozycji gromadził kilka lat.

Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu „Hobbyści w bibliotece”, który w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie ma wieloletnią tradycję. Inicjatywa ta obejmuje organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, w tym znanymi osobami z regionu, a jednocześnie jest też sposobem na aktywizowanie uczniów, rodziców i nauczycieli do prezentowania własnych pasji, zdolności, zainteresowań. Jak pokazuje pedagogiczne doświadczenie to właśnie zainteresowania, nie przymus, zachęcają uczniów do czytania, poszerzania wiedzy z różnych dziedzin, poszukiwania nowych wyzwań, zdobywania doświadczeń. Scenariusz spotkania z p. Ziemowitem Barańskim i autorem książki o kapitanie przygotowały nauczycielki: p. Jadwiga Stadnik i p. Halina Karpiuk.