Biblioteka ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie

Lodołamacze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza!

 Wobec osób niepełnosprawnych często czujemy się skrępowani. Nie wiemy, jak się zachować, więc unikamy kontaktu. Uświadomienie wolontariuszom problemów osób niepełnosprawnych, wzajemne zrozumienie, niwelowanie przesądów i stereotypów było celem spotkania w Stowarzyszeniu „Lepsze Jutro” we Włodawie, które odbyło się 22 marca 2023 roku.

  Uczniowie poznali osoby niepełnosprawne, dowiedzieli się o ich stopniu niepełnosprawności, schorzeniach, które ich dotykają. Otrzymali odpowiedź na wiele pytań, m.in.: jak się zachować wobec osób niepełnosprawnych, jak je traktować? 

  Matki tych dzieci podzieliły się refleksją na temat procesu wewnętrznego, który musiały przejść, aby zaakceptować dziecko niepełnosprawne.

  Atrakcją  spotkania było wspólne wyrabianie mydełek glicerynowych. Na koniec wolontariusze ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie zostali obdarowani książką „Gra”, którą osobiście podpisał autor książki – Patryk Osieleniec – jeden z podopiecznych.

  Mamy nadzieję, że spotkanie wolontariuszy z osobami niepełnosprawnymi przełamie lody obojętności i pomoże wyzwolić się ze spirali wykluczenia społecznego.

„Być pełnosprawnym to naprawdę żadna zasługa, to dar,
który każdemu z nas, o każdym czasie może być odebrany.
Pozwólmy więc niepełnosprawnym i członkom ich rodzin,
w jak najbardziej naturalny sposób włączyć się w nasze życie.
Chcielibyśmy dać im pewność, że jesteśmy jednością”.

Richard von Weizacker

2022-2023